Kotłownie

Kotłownia na gaz
Jeżeli nasz dom posiada instalację gazową, to na pewno ogrzewanie gazowe będzie najlepszym rozwiązaniem . Ogrzewanie gazowe charakteryzuje się rozsądnymi kosztami związanymi z eksploatacją.. Jego praca jest w zasadzie bezobsługowa. Zastosowanie kotłów gazowych do centralnego ogrzewania wpisuje się w walkę ze smogiem w dużych miastach. Wśród kotłów gazowych warto poświęcić uwagę kotłom kondensacyjnym. Kotły wykorzystujące technologię kondensacji osiągają dużą sprawność energetyczną. Sprawność energetyczna kotłów kondensacyjnych może wynosić nawet 30%. Nie trudno wywnioskować, że ma to wpływ na koszty związane z rachunkami za gaz. Na polskim rynku techniki grzewczej jest wiele marek i modeli kotłów gazowych. Do najchętniej kupowanych należą kotły marki Buderus i Brutje.

Kotłownia na pellet – odnawialne źródła energii
Pellet to wysokokaloryczne paliwo w postaci granulek, który jest wytwarzany z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego, ulegających biodegradacji – przede wszystkim z odpadów drzewnych, bez sztucznych dodatków). Kaloryczność pelletu to wartość 19 MJ/kg, a zawartość popiołu nie przekracza 0,5%. To oznacza, że pellet jest ekologiczny, ale także ekonomiczny. Pellet ze względu na swoje właściwości jest coraz częściej wykorzystywany do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Podczas procesu spalania powstaje niewielka ilość popiołu i znikome ilości dwutlenku węgla. Atutem pelletu jest to, że nie zawiera szkodliwych substancji oraz nie wytwarza w procesie spalania nieprzyjemnych zapachów.

Pompa Ciepła – odnawialne źródło energii
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Tym samym, pompa ciepła nie tylko pozwala nam na ogrzewanie domu, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Wydajność pompy ciepła jest uwarunkowana sposobem pozyskiwania energii ze środowiska. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się pompy ciepła pozyskujące ciepło z powietrza typu powietrze-woda. Opisane pompy ciepła mogą pracować samodzielnie nawet przy minimalnej temperaturze zewnętrznej dochodzące do -28°C. Największym zyskiem przy zastosowaniu pompy ciepła jest zmniejszenie się rachunków za ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. Kolejną korzyścią z zamontowania pompy ciepła jest ochrona środowiska naturalnego. Pompy ciepła w gruncie rzeczy są bezobsługowe dzięki elektronice. Posiadanie pompy ciepła wyklucza budowę komina i miejsca na składowanie.